Czy kawa kraftowa jest droga?

ile kosztuje kawa kraftowa

Kawa kraftowa – zwana też kawą rzemieślniczą – ile tak na prawdę kosztuje?

Kawa kraftowa w pewnych przypadkach jest niewiele droższa od kawy przemysłowej (marketowej), ale będąc zupełnie szczerym – przeliczając cenę za kilogram kawy, to zawsze ta dostępna na półce w markecie będzie tańsza (czasami znacznie tańsza).

Jeśli często kupujemy małe opakowania ziarnistej kawy marketowej, której cena bardzo często oscyluje w okolicach 90,00 zł /kg to zamieniając ją na duże opakowania kawy kraftowej tak na prawdę nie odczujemy różnicy w cenie.

Świeżej – kraftowej kawy nie kupujemy na zapas

Mija się to z celem. Kawa kraftowa powinna być świeża – dostarczona tuż po wypaleniu w palarni kawy. Jeśli więc nie pijemy dużych ilości kawy i nie zużyjemy jej szybko, a ziarna będą zalegać i aromat i smak będzie wietrzeć to nie kupujmy jej w dużych ilościach. Kawa marketowa nie oferuje takich doznań smakowych i aromatycznych jak kawa kraftowa, dlatego nie ma większego znaczenia czy długo ją przechowujemy (już na starcie jej smak i aromat pozostawia wiele do życzenia), dlatego gdy najbardziej zależy nam na cenie to dobrze jest kupować taką kawę w dużych opakowaniach, jednak nie spodziewajmy się zbyt wiele po smaku i aromacie przyrządzonego z takiej kawy naparu.

Inflacja nie pomaga palarniom kawy (producentom kawy kraftowej)

Galopująca inflacja sprawia, że przy kasie sklepowej zostawiamy co raz więcej pieniędzy. Różnice w cenie między kawą marketową i kawą kraftową zaczynają się zacierać. Cenay kawy kraftowej nie rosną tak szybko jak ceny pozostałych artykułów spożywczych w tym kawy „sklepowej”.

Kawa kraftowa nie musi być droga

Kupując kawy kraftowe w kilogramowych opakowaniach możemy kupić kawę ziarnistą za nieco ponad 50,00zł za kilogram i mówimy tu o 100% arabice. Dla przykładu kawa Rio z Brazylii, 100% arabica:

https://explosia.pl/kawa-ziarnista-brazylia-santos-1-kg

Porównując taką kawę kraftową ze standardową – marketową kawą w ziarnach Lavazza w małym opakowaniu (kilkanaście złotych za 250g) lub kawą ziarnistą marki Starbucks (małe opakowanie 200g za niemal 20 złotych) otrzymujemy świetny – świeży produkt o niesamowitych walorach smakowych i aromatycznych za prawię połowę ceny.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów o kawie

Może coś o herbacie?

Reklama

Sprawdź co jest ostatnio na topie: