Pośród wielu wymienionych powyżej aspektów, o smaku napoju decyduje stopień wypalenia ziaren. Skupimy się na nim chwile dłużej, byś mógł wybrać najbardziej interesujący dla Ciebie wariant.

wypalanie ziaren kawy

Do wypalania używane są specjalne piece, w których temperatura osiąga nawet 250 stopni. Ziarna wypalane są przez kilka lub kilkanaście minut, w zależności od pożądanego stopnia wypalenia. Mistrz palenia kawy co kilka chwil sprawdza, czy nadszedł już idealny moment, aby wyciągnąć ziarna z pieca. Proces palenia ziaren jest najważniejszy to właśnie w jego trakcie ziarna zdobywają swój aromat, kwasowość i goryczkę.

palarnia kawy

Wypalanie jasne

  • blade, cynamonowe

Smak jasnobrązowych napojów dobrze komponuje się z mlekiem. W ziarnach pozostaje sporo owocowych akcentów

Wypalanie średnie

  • amerykańskie

Najbardziej uniwersalny wariant.

Palenie wysokie

Powstaje ciemnobrązowa sucha powierzchnia ziarna.

Palenie podwójne

  • kontynentalne

Ciemnobrązowe lekko oleiste ziarna, najlepiej pasujące do czarnych gorzkich kaw.

Palenie włoskie

  • espresso

Ziarna po zakończonym procesie są wręcz czarne, mają oleistą powierzchnię.

Po paleniu ziarna kawy natychmiast uwalniają substancje lotne, które są nośnikiem aromatów. Kawa ziarnista nie może być pakowana próżniowo. Stąd większość kaw ziarnistych wysokiej jakości umieszczana jest w opakowaniach z zaworkiem, przepuszczającym powietrze w jedną stronę, nie dopuszczając do ziaren powietrza. Jedynie kawa fabrycznie mielona i pakowana natychmiast po zmieleniu uwalnia większość substancji lotnych. Poza tym bez względu na opakowanie, ziarna zawsze w pewnym stopniu wchodzą w reakcję z wilgocią w powietrzu, przez co jełczeją. Im dalej od daty palenia, tym więcej negatywnych aromatów w kawie.

palenie ziaren kawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *