Kopi to w Indonezji kawa. Luwak to indonezyjska nazwa zwierzęcia, które zjadało wisienki z krzaków kawowca sadzonych przez kolonistów. Zanim najdroższa kawa świata zaistniała na międzynarodowym rynku, była lokalnym sekretem…
Co to za zwierzę?
Kopi Luwak powstaje dzięki cywecie. Cyweta to dziki kot, łaskun muzang. Żywi się m.in. wspomnianymi już dojrzałymi i dorodnymi wisienkami kawowca. Nie trawi jednak wszystkiego i wraz z odchodami wydala częściowo strawione wisienki lub same tylko ziarna sfermentowanej już lekko kawy. Można powiedzieć, że owoce kawy przechodzą w ten sposób naturalną obróbkę – w tradycyjnej produkcji kawy polega ona na mechanicznym usunięciu łupin kryjących ziarna kawy.
Czym charakteryzuje się najdroższa kawa świata?
Po pierwsze w układzie pokarmowym luwaka ziarna kawy tracą gorycz na rzecz słodkich czekoladowych nut, karmelu i cytrusów. Po zebraniu wydalonych ziaren są one oczyszczane, suszone i palone w tradycyjny sposób.
Z pozyskiwanych z natury ziaren otrzymuję się rocznie zaledwie kilkaset kilogramów kawy, co stanowi o elitarności, a zatem i cenie produktu. Mowa o kwocie nawet tysiąca euro za kilogram. W dzisiejszych czasach, w miarę wzrostu popytu na kawę Kopi Luwak, łaskuny trafiły do klatek gdzie karmione są owocami kawy. Powstała swego rodzaju przemysłowa produkcja tego typu kawy przez zniewolone zwierzęta, które niejednokrotnie nie są traktowane humanitarnie.