Łuskanie kawowych wisienek po zbiorze.

kawowe wisienki

Farmer w procesie obróbki owoców kawowca usuwa niektóre części wisienek, ale nie wszystkie. Po obróbce ziarna kawy są umieszczane w maszynie do usuwania twardych skórek okrywających nasiona. W procesie tym usuwana jest warstwa pergaminowa z kawy poddanej wcześniej obróbce na mokro lub całej suszonej łuski z kawy poddanej wcześniej obróbce na sucho. Z suszonych łusek również można sporządzić napar i noszą one nazwę cascara, co po hiszpańsku oznacza skórkę.
Po tych zabiegach na ziarnach nadal pozostanie tzw srebrna skórka. Jak widać kawowiec porządnie zabezpiecza swoje nasiona. Wówczas ziarna kawy mogą zostać wypolerowane, aby usunąć tę skórkę. Jest to czynność opcjonalna, jednak w niektórych przypadkach polerowane ziarna uważane mogą być za bardziej pożądane.
Kolejnym etapem jest ocena i sortowanie surowych ziaren kawy. Małe lub te które mają skazy, podczas tego procesu mogą zostać odrzucone. Usuwane są również ziarna naruszone przez owady lub przefermentowane. Dotyczy to oczywiście kaw wyższej jakości. W tanich mieszankach o niewiadomym pochodzeniu możemy znaleźć ziaren kawy z dziurami po robakach.
Na tym etapie dysponujemy już zieloną kawą przygotowaną do eksportu lub sprzedaży na rynku krajowym. Wielkość światowego rynku eksportu kawy jest olbrzymia. Ocenia się, że na całym świecie w branży uprawy i przetwórstwa kawy zatrudnionych jest ponad 5 milionów osób.
Kawa przebyła już dość długą od zerwania z kawowca, ale nadal nie jest jeszcze gotowa do picia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *