Korzenny smak i rubinowy kolor herbaty Pu-Erh doceniają wszyscy entuzjaści zdrowego stylu życia. Prozdrowotne właściwości herbaty czerwonej znane są na całym świecie. Ten wyjątkowy produkt powinien na stałe zagościć w każdej kuchni. Napój wspomaga zdolności regeneracyjne organizmu, stabilizuje masę ciała i ma wyjątkowy, niepowtarzalny smak.
Herbata czerwona pochodzi z Chin z prowincji Yunnan. Nazwa herbaty wywodzi się od nazwy miasta Pu’er. Znana od 1700 lat herbata Pu-Erh pozyskiwana jest z liści herbaty szerokolistnej (camelii sinensis var.assamica). Zbiór przeprowadzany jest od czerwca do sierpnia. Zebrane liście poddawane są fermentacji i dojrzewaniu przez długi czas, przynajmniej przez 3-4 miesiące. W przypadku droższych gatunków czas ten może wynosić kilka, a nawet kilkadziesiąt lat. Prawidłowo spreparowana herbata Pu-Erh może być przechowywana nawet przez 50 lat, zyskując w tym czasie na wartości.
Herbata czerwona Pu-Erh – właściwości
Odpowiednio leżakująca herbata zwiększa swoje prozdrowotne właściwości i przybiera na sile. W tym czasie powstają związki zwane flawonoidami. Związki te są pomocne w leczeniu wielu schorzeń m.in. w leczeniu hemoroidów i miażdżycy. Uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne, zapobiegają krwawieniom, poprawiają krążenie krwi i mają właściwości antyagregacyjne (uniemożliwiają zlepianie się płytek krwi). Zawarte w herbacie związki polifenolowe hamują przedostawanie się cholesterolu do krwi i tworzenie się skrzepów. Pu-Erh posiada w swoim składzie naturalny selen, który zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za szybszą degradację organizmu.
Sposób parzenia herbaty Pu-Erh
Herbatę Pu-Erh najlepiej parzyć w temperaturze 95-100ºC. Proponowany czas zaparzania wynosi od 3 do 9 minut. Zalecane spożycie napoju to 3-5 filiżanek dziennie. Herbaty nie należy słodzić. Cukier zneutralizuje większość właściwości i napój straci swoje walory prozdrowotne.
Popularna herbata czerwona może być stosowana w walce z nadwagą. Pu-Erh ma właściwości odchudzające i oczyszczające. Regularnie spożywana wzmacnia organizm, przyspiesza metabolizm, a przy tym jest smacznym i zdrowym napojem. Wprowadzając ją do swojej codziennej diety, zyskujemy naturalne źródło cennych składników odżywczych.
2 Responses
Nie próbowałem jeszcze tej herbaty, po tym artykule wiem, że to najwyższy czas 🙂
Nie piłem tej herbaty, a po lekturze artykuły brzmi zachęcająco.