Szukaj
Close this search box.

Dlaczego warto pić zieloną herbatę?

W Polsce najpopularniejsza pozostaje czarna herbata. W procesie jej produkcji liście poddawane są m. in. fermentacji. Procesu tego nie przechodzą liście zielonej herbaty, dzięki czemu smak powstałego z nich naparu jest delikatniejszy, a skład bogatszy. Wiele osób decyduje się na picie zielonej herbaty właśnie z uwagi na zawarte w niej składniki i ich zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

Prozdrowotne składniki zielonej herbaty

Jakie to składniki? Zielona herbata słynie zwłaszcza z dużej zawartości antyoksydantów, w tym flawonoidów. Wśród przeciwutleniaczy szczególnie ceniony jest zawarty w zielonej herbacie galusan epigalokatechina (EGCG), który już sam w sobie ma szerokie działanie korzystne dla naszego organizmu i uważany jest za główny składnik aktywny zielonej herbaty. Ogólnie przeciwutleniacze zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, które mogą uszkadzać komórki naszego ciała, co może prowadzić do chorób nowotworowych, a także jest częścią procesu starzenia się. Pozytywnie działanie tej herbaty odbija się też na zdrowiu i wyglądzie skóry.

Wspomniany już EGCG może również pomagać utrzymywać właściwą wagę ciała, dzięki działaniu, jakie wywiera na metabolizm tłuszczów. Związek ten hamuje wchłanianie tłuszczów, a także zwiększa aktywność niektórych enzymów trawiennych i zwiększa utlenianie tłuszczu. Dlatego zieloną herbatę można polecić osobom odchudzającym się.

Zielona herbata zamiast kawy?

Zielona herbata może też z powodzeniem zastąpić kawę, a to dzięki temu, że podobnie jak kawa zawiera kofeinę. Ponadto ma w swoim składzie także teinę, która również działa pobudzająco, a do tego może działać synergicznie z kofeiną (co oznacza, że działanie obu tych substancji jest silniejsze, gdy występują w parze). Uważa się, że pobudzające działanie zielonej herbaty jest łagodniejsze, niż kawy. Przy czym pamiętać należy, że napar działa pobudzająco wyłącznie po krótkim parzeniu. Mocna zielona herbata może pobudzać bardziej niż kawa, z uwagi na fakt, że zawiera więcej kofeiny niż kawa, choć przygotowywana jest zwykle z mniejszej ilości surowca, stąd ostatecznie sam napój może być słabszy od kawy. Dłużej parzona zielona herbata ma działanie wręcz przeciwne – relaksujące.

mocna zielona herbata

Zdrowotne korzyści wynikające z picia zielonej herbaty

Picie zielonej herbaty może też być pomocne przy utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej. Bakteriobójcze działanie tego napoju (związane m. in. z obecnością katechin) zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z ust i próchnicy. Nie bez znaczenia jest też wysoka zawartość fluoru. Zważywszy na to, zielona herbata sprawdza się nie tylko jako napój, ale może też służyć do pukania ust.

Katechiny pomocne przy walce z próchnicą mają też inne korzystne działanie. Istnieją badania wskazujące, że mogą one wykazywać właściwości ochronne wobec neuronów (komórek układu nerwowego), a przez to wydatnie zmniejszać ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera czy Parkinsona.

picie zielonej herbaty

Układ sercowo-naczyniowy również może pozostawać pod korzystnym wpływem picia zielonej herbaty. Jednym ze sposobów, w jaki zielona herbata pomaga utrzymać układ krążenia w dobrej kondycji jest hamowanie wchłaniania cholesterolu. Ogólnie uważa się, że picie zielonej herbaty może zapobiegać rozwojowi nadciśnienia, zawałom serca, chorobie wieńcowej i udarom mózgu.

Wiele zdrowotnych właściwości zielonej herbaty jest wciąż badanych, celem ich potwierdzenia, bądź lepszego udokumentowania. Bez wątpienia jednak zielona herbata jest napojem niezwykle zdrowym. Pamiętać należy, że nie jest panaceum na wszystko, a wręcz w określonych sytuacjach może nie wpływać na nasze zdrowie korzystnie. Napoju tego powinny unikać osoby z nadciśnieniem, jaskrą oraz osoby starsze (m. in z powodu wypłukiwania wapnia z organizmu, co może potęgować osteoporozę). Nie należy jej również podawać dzieciom do 10 roku życia. Unikać jej muszą także kobiety w ciąży. Nadmierne spożycie zielonej herbaty może prowadzić do anemii (ogranicza ona wchłanianie żelaza). Mocna zielona herbata wypita na czczo może powodować problemy z żołądkiem, podrażnionym zawartymi w napoju taninami.

Choć zielona herbata to napój we wszech miar zdrowy to (jak ze wszystkim) warto zachować umiar i rozsądek w jej spożywaniu. Na pewno warto dać jej szansę, choćby dla odmiany od może spowszedniałej już nieco czarnej herbaty. Zachęcamy również do picia zielonej herbaty z różnymi dodatkami, np. z miętą. O dodatkach jakie pasują do zielonej herbaty napiszemy osobny wpis.

Wspomniane wcześniej antyoksydanty znajdują się również w zielonej kawie, więcej przeczytaj w artykule: kawa i antyoksydanty.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *